Nawodnienie organizmu. Jak prawidłowo nawodnić organizm?
JOANNA WASILUK • dawno temu • 2 komentarzeWoda znaczy życie - chyba każdy się z tym zgodzi, ale czy pamiętamy o wodzie w naszym codziennym życiu? Praca, stres, natłok obowiązków, mnóstwo rzeczy do załatwienia, dom, rodzina. A gdzie chwila na łyk wody?
Woda jest najważniejszym składnikiem budulcowym organizmu człowieka, który stanowi 50–55 proc. masy ciała kobiet oraz 60–65 proc. masy cała mężczyzn.
Jak zatem woda wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka? Dlaczego jest tak ważna w prawidłowo zbilansowanej diecie i przy wzmożonej aktywności fizycznej?
Prawidłowe nawodnienie to utrzymanie wystarczającej ilości płynów w organizmie, zaś zbyt mała ilość wody to odwodnienie, do czego nie możemy dopuścić. Odwodniony organizm nie działa prawidłowo.
Skutkiem zaniedbania w podaży płynów jest:
• osłabienie, złe samopoczucie, senność, zawroty głowy, omdlenia
• szarość, suchość, mała elastyczność skóry
• zwolnienie przemiany materii, pracy układu trawienia, bóle brzucha, kolki, zaparcia
• skurcze, bóle mięśniowe
• zaburzenie pracy układu krwionośnego, spadek ciśnienia krwi
• zaburzenia pracy układu nerwowego, rozdrażnienie, poddenerwowanie
Zapotrzebowanie na wodę jest kwestią dość indywidualną i zależy od wielu czynników między innymi od masy ciała, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, celu, jaki chcemy osiągnąć - odchudzanie, oczyszczenie organizmu itp.
Zobacz też: 24 sygnały, które świadczą o tym, że pijesz za mało wody
Przyjmuje się, że zdrowa osoba dorosła powinna dostarczyć około 35 ml wody na każdy kilogram masy swojego ciała.
Wylewasz litry potu podczas fitnessu lub na siłowni? Musisz wiedzieć, że u osób aktywnych, czynnie uprawiających sport, zapotrzebowanie na płyny wzrasta!!
Ilość wody, jaką przeciętna osoba prowadząca siedzący tryb życia straci w ciągu dnia, sportowiec może stracić w ciągu pół godziny. Podczas ćwiczeń na skutek spalania węglowodanów i kwasów tłuszczowych zachodzą w organizmie procesy termoregulacyjne, wzrasta produkcja ciepła. Aby uniknąć przegrzania mięśni, nadmiar ciepła jest wydalany w postaci potu. W ten sposób usuwana jest także woda. Gdy nie zapewnimy odpowiedniej podaży płynów, następuje odwodnienie komórek, wydolność organizmu spada, a trening staje się mniej efektywny.
Zobacz też: Tyle wody powinieneś pić, jeśli chcesz schudnąć
W diecie osób odchudzających się czy jedynie chcących oczyścić organizm z toksyn podaż wody stanowi bardzo ważny element kuracji.
Przy słabym nawodnieniu organizmu proces redukcji tkanki tłuszczowej będzie przebiegał znacznie wolniej. Spalanie tkanki tłuszczowej związane jest z produkcją ciepła, a bez właściwego chłodzenia organizm nie jest w stanie sprawnie przeprowadzić danego procesu. Prawidłowy poziom nawodnienia przyczynia się także do wzrostu tempa metabolizmu.
Detoksykacja opiera się na eliminacji szkodliwych związków z organizmu. W tym procesie kluczową rolę odgrywa woda. To ona jest głównym nośnikiem wielu substancji, również tych negatywnie wpływających na zdrowie. Im więcej płynów dostarczymy z zewnątrz, pijąc czystą wodę, tym szybciej osiągniemy wymarzoną sylwetkę i oczyścimy organizm.
Zobacz też: Skuteczne nawadnianie w czasie wysiłku fizycznego
Pamiętajmy, że uczucie pragnienia to już stan odwodnienia!
Mechanizm pragnienia nie zapewnia optymalnej regulacji poziomu wody w organizmie. Zaspokojenie odczucia chęci wypicia wody jest niewystarczające, a straty wody są w tym czasie uzupełniane jedynie na poziomie 60 proc.
Pijmy wodę na zdrowie, a organizm odwdzięczy się za to świetnym samopoczuciem, utrzymaniem idealnej figury i dobrą kondycją każdego dnia!
Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk
tel.: 506 225 670
e-mail: joanna.wasiluk@o2.pl
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze