Wielkanoc. Jak nie przytyć podczas świąt?
JOANNA WASILUK • dawno temu • 4 komentarzeJak nie przytyć podczas świąt? Nie jest to pytanie retoryczne ani ascetyczne, bo można mieć piękną, pyszną Wielkanoc, a po niej ani kilograma więcej. Uwierzcie, znam to z doświadczenia swojego i pacjentów. Recepta jest prosta: "umiar" i... pomysł na święta krok po kroku.
1. Dużo wcześniej pomyśl nad kulinarnymi przysmakami, jakie chcesz przygotować na Wielkanoc. Dzięki temu staranniej skomponujesz ciekawe i zdrowsze menu, unikniesz przygotowywania wszystkiego z dawno znanych przepisów, które obfitują zwykle w tłuszcz i węglowodany.
2. Gotuj z małą ilością tłuszczu. Przede wszystkim staraj się piec, dusić, gotować na parze.
3. Doprawiaj potrawy pieprzem i ziołami, a zrezygnuj z soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.
4. Posiłek warto zacząć od warzyw. Warzywa wypełnią żołądek, przez co później zjesz mniejszą porcję głównego dania.
5. Dania o większej zawartości kalorii spożywaj wspólnie z warzywami. Błonnik zawarty w warzywach sprawi, że szybciej poczujesz się syty/a.
6. Dodawaj do potraw chrzan i ćwikłę, które ułatwiają trawienie. Wysokokaloryczne mięsa będą lżejsze.
7. Skosztuj wszystkich tradycyjnych potraw, jeśli masz na nie ochotę, ale z umiarem. Delektuj się nimi. Pamiętaj, trawienie zaczyna się już w ustach. Nie zapominaj o zasadzie ważnej zawsze i wszędzie — jedz powoli i dobrze przeżuwaj jedzenie, co poprawi trawienie, ale i da uczucie sytości, choć w rezultacie zjesz mniej.
8. Nakładaj na talerz małe ilości. Jeśli talerz będzie równie mały, będziesz miał/a wrażenie, że zjadasz dużo.
9. Zmniejsz do minimum ilość wypijanych napojów gazowanych i słodzonych. Najlepiej zastąp je całkowicie herbatami i wodą np. z dodatkiem cytryny.
10. Nie przesadzaj z alkoholem. Pamiętaj, że alkohol jest bardzo kaloryczny. Zwłaszcza uważaj na alkohole mocne typu wódka, whisky, rum. Zastąp je dobrym wytrawnym winem.
11. Nie bierz dokładek! Weź pod uwagę, jak rozmaite jest świąteczne jedzenie i ile masz do skosztowania.
12. Do sałatek używaj oliwy z oliwek, a jeśli już musisz wykorzystać majonez, to użyj połowę przewidzianej porcji i połącz z gęstym jogurtem naturalnym. Możesz także wymieszać gęsty jogurt naturalny z odrobiną musztardy, co w sałatkach daje smak podobny do majonezu.
13. Pij zioła — np. miętę, koper włoski, czystek lub zieloną czy czerwoną herbatę.
14. Kiedy poczujesz się syta/y, umyj zęby lub zjedz miętowego tic-taca. Sposób może wydawać się zabawny, ale dzięki temu nie będziesz podjadać.
15. Po skończeniu jedzenia staraj się jak najszybciej posprzątać stół lub przynajmniej się od niego oddalić.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze