Jak przestać jeść słodycze? 21 sposobów na słodycze
JOANNA WASILUK • dawno temuCzy wiesz, że cukier uzależnia, podobnie jak narkotyki czy papierosy? Potwierdzają to badania opublikowane w "The American Journal of Nutrition". Jest słodki, daje złudne i krótkie uczucie szczęścia dzięki temu, że pobudza mózg do wydzielania serotoniny, czyli pożądanego przez nas wszystkich hormonu szczęścia. Niestety, jego nadmierne spożycie prowadzi nie tylko do uzależnienia, ale do poważnych problemów zdrowotnych. Jak przestać jeść słodycze? Czym zastąpić słodycze?
Oto 21 sposobów na to, jak odzwyczaić się od słodyczy.
Powoli, ale systematycznie
Nie staraj się zakończyć swojego „słodkiego związku” w ciągu jednego dnia. Walka z uzależnieniem od cukru jest procesem i – podobnie jak w przypadku uzależnienia od narkotyków czy papierosów – może trwać znacznie dłużej niż kilka tygodni. Najważniejsze jednak, abyś wiedział, że sukces przyniesie cierpliwość i systematyczność. Jeśli do tej pory do porannej kawy dodawałeś 3 łyżeczki cukru, postaraj się stopniowo zmniejszać ich liczbę. Rób to w przypadku innych posiłków czy napojów, które do tej pory dosładzałeś.
Wyeliminuj cukier ukryty w napojach
Bardzo duże ilości cukru dostarczamy do naszego organizmu w postaci słodzonych napojów. Zrezygnuj ze słodkich soków owocowych lub przygotuj je w domu. Zacznij pić więcej wody i dbaj o to, aby twój organizm był odpowiednio nawodniony. Aby picie wody nie było nudne, dodawaj do niej owoce, warzywa i świeże zioła. W czasie letnich upałów idealnym połączeniem będzie woda z miętą, świeżym ogórkiem i cytryną. Podczas chłodniejszych dni wrzuć do wody papryczkę chili i kilka plastrów pomarańczy.
Pokochaj mocne aromaty
Według medycyny chińskiej osoby, które wybierają potrawy o mocnym smaku lub silnym aromacie, znacznie rzadziej odczuwają apetyt na słodycze. Zacznij doprawiać swoje posiłki ulubionymi przyprawami, ale pamiętaj – wiele gotowych mieszanek przypraw w swoim składzie ma cukier, dlatego wybieraj świeże lub suszone zioła.
Zobacz też: 7 sposobów na pokonanie nagłej ochoty na „coś słodkiego”
Uważaj na „ukryty” cukier
Czasami nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ogromne ilości cukru mogą kryć się w twoich ulubionych produktach. Czy pomyślałeś, że cukier dodawany jest do sosu pomidorowego, krakersów czy płatków śniadaniowych? Zacznij uważniej czytać etykiety.
Nie tylko cukier jest słodki
Pamiętaj, że jeśli na etykiecie nie pojawia się słowo „cukier”, to wcale nie musi oznaczać, że produkt nie jest dosładzany jego zamiennikiem lub sztucznymi słodzikami, które są również niebezpieczne dla twojego zdrowia. Melasa, sacharoza czy syrop kukurydziany to również cukry. Zacznij świadomie wybierać produkty, które kupujesz.
Gotuj, gotuj i jeszcze raz gotuj
Uwierz, że przygotowanie prostych, własnych potraw wcale nie musi być czasochłonne. Zamiast kupować sos pomidorowy w słoiku, zrób szybki, pyszny sos z sezonowych warzyw. Gotuj zupy
i posiłki, które będziesz mógł jeść przez kilka następnych dni, a zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Pamiętaj, że własnoręcznie przygotowane dania będą również znacznie zdrowsze od tych gotowych, kupionych w sklepie.
Zobacz też: Zioła, które zahamują apetyt na słodycze
Nie zapominaj o proteinach i zdrowych tłuszczach
Niezdrowe węglowodany powodują szybki wzrost i gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi, przez co już chwilę po posiłku będziesz czuł się ponownie głodny. Postaraj się, aby w twoim menu znalazło się więcej produktów białkowych i zdrowych tłuszczów, takich jak np. olej kokosowy, arachidowy czy oliwa z oliwek. Na śniadanie, zamiast słodkich grzanek z dżemem, wybieraj jajecznicę lub kanapkę z piersią z indyka – dzięki takim potrawom ustabilizujesz wahania poziomu cukru we krwi w ciągu dnia i będziesz czuł się syty znacznie dłużej.
Nie wybieraj sztucznych zamienników
Aby uwolnić się od słodkiego uzależnienia, nie wystarczy zamienić cukier na sztuczne słodziki. Kiedy dostarczasz organizmowi słodkich produktów, on oczekuje, że otrzyma wraz z nim składniki odżywcze i kalorie – sztuczne zamienniki cukru mu tego nie dostarczą, więc będzie się ich domagał. W rezultacie zjesz więcej, a w miarę upływu czasu twoja waga wzrośnie.
Przechytrz swój mózg
Zacznij stosować prostą sztuczkę – jeśli masz ochotę na słodkie ciastko lub batonik, w pierwszej kolejności sięgnij po świeże warzywo. Nawet jeśli potem zjesz coś słodkiego, po pewnym czasie twój mózg zacznie wysyłać ci sygnał, że w pierwszej kolejności potrzebujesz świeżych, a nie słodkich produktów.
Zobacz też: Głód o tej porze nam nie służy
Przestań zaglądać do lodówki wieczorami
Jeśli będziesz pozwalać sobie na wieczorne podjadanie, sprawisz, że poziom glukozy we krwi wzrośnie w trakcie snu, co nie tylko znacznie obniży jego jakość, ale również spowoduje, że już po przebudzeniu dopadnie cię ochota na słodycze.
Sięgnij po lukrecję
Lukrecja jest naturalnie słodka i nie zawiera cukru. Możesz dodawać ją do ulubionej porannej kawy lub herbaty, ale pamiętaj, że spożywana w nadmiernych ilościach może powodować wzrost ciśnienia tętniczego.
Miej zawsze pod ręką świeże owoce i warzywa
Zwłaszcza podczas pierwszych dni zrywania ze słodkim nałogiem! Po pewnym czasie przekonasz się, że wystarczająco zaspokajają twój głód na słodycze.
Nie głódź się
Nie zapominaj o żadnym posiłku, pomijanie go spowoduje, że przez resztę dnia będziesz objadać się, aby zminimalizować deficyt kalorii. Uczucie sytości przez cały dzień dadzą ci produkty składające się
z chudego białka, dodających energii zdrowych węglowodanów oraz tłuszczów nienasyconych.
Ćwicz regularnie
Szczupła sylwetka to nie jedyna korzyść płynąca z wysiłku fizycznego. Aktywność fizyczna pomoże ci opanować apetyt na słodkie produkty dzięki utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi.
Poczuj wanilię
Zapach wanilii również hamuje uczucie głodu. Jeśli nie lubisz jej smaku w potrawach, kup olejek waniliowy i rozpyl go w całym mieszaniu. Kilka kropel możesz również dodać do ulubionego balsamu do ciała lub płynu do kąpieli. Regularne wdychanie aromatu wanilii działa uspokajająco na części mózgu odpowiadające właśnie za apetyt.
Zobacz też: Jak poradzić sobie z podjadaniem?
Zabieraj ze sobą zdrowe przekąski
Warzywa, orzechy, koktajle wieloowocowe pomogą ci w chwilach słabości powstrzymać się przed kupieniem czegoś słodkiego lub niezdrowego.
Nie patrz!
Trzymaj słodycze poza zasięgiem wzroku, jeśli nie będziesz na nie patrzeć, najprawdopodobniej nie będziesz o nich myślał, a to skutecznie wyeliminuje twoje słodkie pragnienia.
Nie rezygnuj z deserów
Rezygnacja z cukru wcale nie musi być nieprzyjemna. Dlatego od czasu do czasu pozwól sobie na ulubiony deser. Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby odmawiać sobie przyjemności czerpanych
z jedzenia, lecz o to, by świadomie nie dostarczać organizmowi nadmiernych ilości cukru pod postacią białego pieczywa, słodkich napoi czy batoników zbożowych.
Niepohamowana ochota na słodycze
Częste ataki głodu lub niepohamowana ochota na słodycze mogą być reakcją na stres. Pamiętaj jednak, że słodkie produkty przyniosą ci ulgę wyłącznie na chwilę, a już w następnej będziesz potrzebować kolejnego bodźca w postaci następnych słodkich przekąsek. Dowiedz się, które techniki zwalczają stres i wybierz te najbardziej odpowiednie dla siebie.
Poznaj swoje potrzeby
Zacznij słuchać głosu swojego organizmu, dzięki temu będziesz mógł rozpoznać produkty, które powodują u ciebie wzmożony apetyt na słodycze, a w rezultacie skutecznie wyeliminować je ze swojego jadłospisu.
Nie poddawaj się
Na początku odstawienie słodyczy może ci się wydać niemożliwe, ale w miarę upływu czasu twoje kubki smakowe dostosują się do nowego stylu żywienia, a produkty, takie jak: lody, ciastka czy mrożone kawy zaczną ci się naturalnie wydawać za słodkie.
Joanna Wasiluk (Dudziec)
506 225 670
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze