Lipa - właściwości i zastosowanie
JOANNA WASILUK • dawno temuLipa (np. herbata z lipy) posiada wiele właściwości i zastosowań zdrowotnych. Może pomóc w walce z katarem, bólem gardła a nawet bezsennością. Jakie zastosowanie mają liście lipy?
1. Lipa – drzewo narodowe w wielu krajach
Lipa może żyć do 300 lat i osiągać ponad 30 metrów wysokości. W Polsce najbardziej okazałe lipy znajdziemy w miejscowości Cielętniki oraz Siemkowice. Lipa uznawana jest za narodowe drzewo Czechów, Słoweńców i Słowaków. Występuje w wielu flagach i herbach. W Polskiej kulturze również znajdziemy wiele wzmianek o tym drzewie. O lipie pisał Kochanowski, Słowacki oraz Maria Konopnicka.
Co ciekawe nazwa lipiec pochodzi właśnie od kwitnących w tym okresie lip.
2. Liść lipy – czyli herbata, napar
Nie tylko kwiaty, ale również liście lipy wspierają nasze zdrowie. Dodatkowo są o wiele tańsze. Liście lipy posiadają właściwości wykrztuśne oraz przeciwzapalne. Herbaty oraz napary z liści lipy pomogą w stanach zapalnych, bólach gardła, a także obniżą gorączkę. Lipa pomoże też w problemach z trawieniem, przy biegunce i ułatwi zasypianie. W sklepach znajdziemy nawilżające kremy z liści lipy, które łagodzą stany zapalne i zmniejszają podrażnienia.
Po produkty z liści lipy warto sięgnąć przy następujących problemach:
• Przeziębienie;
• Łupież;
• Problemy trawienne;
• Rozdrażnienie;
• Opuchnięte oczy;
• Podrażniona skóra;
• Bezsenność;
• Łamliwe włosy.
3. Liść lipy – zastosowanie w kuchni
Liść lipy ma wiele zastosowań nie tylko w lecznictwie, ale również sztuce kulinarnej. Liście lipy są jadalne oraz bardzo smaczne. Mają słodkawą i lekko śluzowatą konsystencję. Dobrze sprawdzą się jako prosta w przygotowaniu i zdrowa sałatka. Aby ją przygotować wystarczy młode liście lipy opłukać i rozdrobnić. Całość polewamy oliwą, dodajemy kilka kropel octu oraz pieprzu i soli do smaku. Sałatkę można wzbogacić pomidorem lub ogórkiem.
4. Kwiaty lipy
Kwiaty lipy, tak samo jak liście, mają wiele prozdrowotnych składników takich jak kwasy organiczne, śluzy, witaminy i sole mineralne. Dzięki sterolom roślinnym przeciwdziałają powstawaniu nowotworów. Pomagają wchłaniać komórki nowotworowe, powstrzymując rozwój raka żołądka, płuc lub prostaty. Dodatkowo obniżają zły cholesterol. Kwiaty lipy można spożywać w formie naparu.
Z kwiatów powstaje również pyszny i zdrowy miód. Właściwości miodu lipowego pomagają w walce z przeziębieniem, grypą i schorzeniami dróg oddechowych. Cechuje go także działanie antybiotyczne. Zwalcza bakterie, drożdżaki oraz działa moczopędnie, co jednocześnie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Kwiaty lipy zbiera się na początku lipca. Najlepiej wybrać do tego gorący i słoneczny dzień. Zbierane są poprzez ucinanie gałązek z kwiatami. Drzewo na tym nie ucierpi, gdyż lipa dobrze znosi przycinanie.
Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk
506 225 670
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze