Kasza gryczana – zalety i wartości odżywcze
JOANNA WASILUK • dawno temuKasza gryczana składa się z drobnych, brązowych ziaren o trójkątnym kształcie. Kasza gryczana to doskonałe źródło białka, ponieważ stanowi ono od 10 do 16 proc. jej zawartości. Białko w kaszy gryczanej jest lepiej przyswajalne niż to pochodzące ze zbóż. Kasza gryczana zawiera unikatowe aminokwasy, takie jak lizyna oraz tryptofan, które potrzebne są naszemu organizmowi, jako że sam nie jest w stanie ich wytworzyć.
1. Kasza gryczana — podstawowe informacje
Kasza gryczana posiada właściwości odkwaszające. Spożywanie kaszy gryczanej znacząco zmniejsza kwasowość naszego organizmu. Oprócz tego, kasza gryczana zawiera bardzo wysoką zawartość błonnika — jest go ponad 2 razy więcej niż w makaronach czy ryżu.
Na 100 gramów kaszy gryczanej przypada 6 gramów błonnika, który wpływa pozytywnie na pracę naszych jelit, zapobiega zaparciom i usprawnia pracę układu pokarmowego.
Kaszę gryczaną poleca się osobom cierpiącym z powodu zaburzeń pracy jelit. Jest ona także polecana osobom na diecie redukcyjnej, która wymaga zmniejszonej ilości spożywanych kalorii.
Kasza gryczana po napęcznieniu w wodzie nabiera objętości, przez co po spożyciu pozostawia ona uczucie sytości przez dłuższy czas.
Kasza gryczana to źródło skrobi, która stopniowo uwalniana w naszym żołądku po spożyciu zapewnia nam długotrwałe źródło energii.
Kaszę gryczaną poleca się osobom o podwyższonej zawartości cholesterolu we krwi, gdyż błonnik działa obniża poziom cholesterolu we krwi.
2. Kasza gryczana — zalety
Zalety kaszy gryczanej to także obniżanie ciśnienia krwi. Kasza gryczana bogata jest
w składniki mineralne, w tym potas, który obniża ciśnienie krwi, dlatego zaleca się go spożywanie osobom cierpiącym na nadciśnienie.
Zawartość witamin w kaszy gryczanej również jest wysoka. Do witamin w kaszy gryczanej zaliczamy witaminy B1, witaminę B2, witaminę B6 i tiaminę. Składniki mineralne kaszy gryczanej to żelazo, potas, wapń, cynk i krzem.
Duża zawartość kwasu foliowego, witaminy E oraz żelaza sprawia, że kaszę gryczaną powinny spożywać osoby chorujące na anemię, a także kobiety o bardzo obfitych objawach miesiączkowania.
Kasza gryczana nie zawiera glutenu, przez co jest świetną propozycję dla osób chorych na celiakię lub chcących wykluczyć gluten ze swojej diety.
Dzięki temu, osoby te mogą cieszyć się doskonałymi wartościami odżywczymi kaszy gryczanej nie musząc się martwić o spożywany gluten.
3. Kasza gryczana — wartości odżywcze
Kasza gryczana prażona ma nieco niższą zawartość witamin i innych składników odżywczych, dlatego powinniśmy rozejrzeć się za surową kaszą gryczaną.
Kasza gryczana zawiera aż 12 gramów białka na 100 gramów. Oprócz tego, zawiera także aż 6 gramów błonnika pokarmowego. Węglowodany w kaszy gryczanej zmagazynowane są w postaci skrobi, ich waga to około 70 gramów.
Tłuszcz w kaszy gryczanej jest na bardzo niskim poziomie, dlatego jest to dobra propozycja dla osób na diecie redukcyjnej. Oprócz tego, błonnik zawarty w niej przyspiesza metabolizm i ułatwia pracę układu pokarmowego.
Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk
tel.: 506 225 670
e-mail: joanna.wasiluk@o2.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze