Właściwości cykorii. Cykoria - dlaczego warto jeść?
JOANNA WASILUK • dawno temu • 2 komentarzeSałata masłowa, kapusta pekińska, roszponka i rukola to sałaty, które goszczą na stołach milionów Polaków nie tylko od święta. Zapominamy tymczasem o jednej z najzdrowszych sałat, której przewagą nad innymi jest to, że smakuje pysznie nie tylko na surowo, ale także w wersji smażonej i pieczonej. Co jednak ważniejsze, jest bogatym źródłem wielu witamin i składników odżywczych, których działanie na nasz organizm jest już znane od setek lat.
1. O cykorii słów kilka
Ta wyjątkowa roślina była znana już w starożytności, kiedy to była stosowana w celu oczyszczenia organizmu, usuwania toksyn oraz leczenia dolegliwości skórnych. Chociaż znana już wiele tysięcy lat temu, swoje odrodzenie zawdzięcza Belgom, którzy w XIX wieku zaczęli uprawiać ją na swoich terenach. Wraz z rozwojem jej popularności zaczęto uprawiać różne gatunki tej rośliny. Obecnie najpopularniejsze są trzy –cykoria sałatowa, popularna ze względu na smak jej liści, cykoria korzeniowa, której wysuszony korzeń stanowi bezkofeinowy zamiennik kawy oraz cykoria korzeniowa biała uprawiana dla jej żółtawych korzeni.
2. Wartości odżywcze cykorii
Cykoria to obowiązkowy składnik diety dla wszystkich tych, którzy pragną zadbać o szczupłą sylwetkę – w 100 g ten zielonej rośliny znajdziemy zaledwie 21 kalorii. Ponadto zawiera szereg cennych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, w tym witaminy A, B1, B2, C, E i K. Jej regularne spożywanie uzupełnia też ubytki składników odżywczych w organizmie, takich jak fosfor, żelazo, selen, mangan, cynk, magnez, wapń i potas. Dzięki zawartości kwasu foliowego jest polecana kobietom w ciąży, a duża ilość błonnika sprzyja eliminacji zaparć i poprawia perystaltykę jelit.
3. Właściwości cykorii
Ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych cykoria ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Obecnie jest stosowana najczęściej ze względu na lekkostrawność i niską kaloryczność. Zajmuje więc stałe miejsce w dietach odchudzających i odtruwających organizm. Poprawia przemianę materii, ułatwia trawienie dzięki pobudzaniu soków żołądkowych, reguluje poziom cukru we krwi oraz obniża cholesterol. Jest polecana też karmiącym mamom – wspomaga i zwiększa ilość produkowanego mleka. Cykoria wspomaga też pracę wątroby. Dzięki zawartości lektucyny i laktukopikryny, które odpowiadają za jej gorzki smak, reguluje pracę wątroby i stymuluje ją do wydzielania większej ilości żółci.
Cykoria może zadbać także o piękny wygląd. Dzięki zawartości witaminy A odmładza i wygładza skórę, zapobiega powstawaniu zmarszczek i przebarwień, a ponadto wpływa na dobrą kondycję paznokci i włosów, zapobiegając ich łamliwości. Samodzielnie wykonany tonik z liści cykorii pomoże w leczeniu stanów zapalnych, trądziku i łuszczycy.
4. Jak kupować cykorię?
Kiedy zdecydujemy się na włączenie cykorii do naszej diety, podczas jej kupna zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, aby główka tej małej sałaty była świeża, jasnozielona
i chrupiąca. Liście powinny być zwinięte i zbite w twardą główkę. Nie wybierajmy główek, których liście mają choćby najdrobniejsze przebarwienia czy brązowe plamki – to pierwszy znak tego, że nasza sałata nie jest pierwszej świeżości. Świeża cykoria powinna być przechowywana w lodówce nie dłużej niż 5 dni. W Polsce najłatwiej znaleźć ją w sklepach pomiędzy listopadem a kwietniem.
5. Jak przyrządzić cykorię?
Cykoria będzie doskonale komponować się w bukiecie innych sałat z pomidorem, kulkami mozzarelli i sosem winegret. Samodzielnie będzie też zdrową przekąską podaną z domowym sosem czosnkowym. Cykoria sprawdza się też doskonale w obróbce termicznej. Można ją dusić i zapiekać. Doskonale smakuje z dziczyzną i rybami, ale także faszerowana owocami morza lub kaszą jęczmienną. Prawdziwe bogactwo smaków uzyskamy, gdy połączymy ją
z jabłkiem, czosnkiem, cebulą, orzechami, serami pleśniowymi i winogronami. Nadaje się również do przygotowywania zup i zapiekanek.
Najprostszym i najsmaczniejszym pomysłem na obiad będzie zapiekanka z cykorii. Do jej przygotowania będziemy potrzebować pełnoziarnistego makaronu rurki, 6 cykorii, żółtego sera, gotowanej szynki oraz masła, mleka i gałki muszkatołowej. Makaron należy ugotować, a cykorię zblanszować w lekko osolonej wodzie przez 3 minuty, a następnie przelać zimną wodą. Z mleka, masła i gałki muszkatołowej przygotować sos beszamelowy. Wszystkie pokrojone składniki należy umieścić w naczyniu żaroodpornym, polać sosem, posypać serem i zapiekać przez 40 minut w temperaturze 220°C.
Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk
tel.: 506 225 670
e-mail: joanna.wasiluk@o2.pl
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze