Jak pozbyć się cellulitu?
JOANNA WASILUK • dawno temu • 6 komentarzyDołeczki na skórze? Widoczne po ściśnięciu skóry palcami i nie tylko wtedy? Tak, to cellulit (np. cellulit wodny, cellulit na brzuchu, cellulit na udach) - zmora prawie każdej kobiety i, wbrew powszechnej opinii, nie tylko kobiety z nadwagą. Cellulit, zwany pomarańczową skórką, pojawia się u kobiet niezależnie od wieku i "rozmiaru". Zdrowa kobieta z rozmiarem XS przy 170 cm wzrostu także może mieć cellulit!
Cellulit u mężczyzny?
99 proc. osób zmagających się z pomarańczowa skórką to kobiety. Cellulit u mężczyzn nie występuje praktycznie w ogóle. Dlaczego? Przyczyną jest inna budowa tkanek. U mężczyzn włókna tkanki tłuszczowej i łącznej ułożone są na ukos, zaś u kobiet poziomo, co przyczynia się do tego, że wszelkie nierówności tkanki tłuszczowej widoczne są także na tkance łącznej. Ukośne ułożenie tkanek sprawia zaś, że wszelkie grudki tkanki tłuszczowej wpasowują się w tkankę łączną i nie będą widoczne
na zewnątrz.
Cellulit. Przyczyny — skąd się bierze?
Przyczyny cellulitu to zbicie, upakowanie, przerośnięcie komórek tłuszczowych i ich nierównomierne rozłożenie. W bardzo dużym stopniu przyczynia się do tego nadwaga i otyłość. Ponadto komórki tłuszczowe otoczone są toksynami oraz wodą. Uboczne produkty przemiany materii (toksyny) powodują, że komórki tłuszczowe nadal się powiększają a cellulit postępuje.
Co jeszcze wpływa na cellulit?
• Zmiany hormonalne — znaczący wpływ na powstawanie cellulitu mają estrogeny (zwiększenie ich ilości). Stąd też wiele kobiet zauważa cellulit już w okresie dojrzewania czy jego nasilenie w okresie menopauzy. Estrogeny zwiększają bowiem przepuszczalność naczyń w tkance podskórnej, co skutkuje powstawaniem obrzęków, naciskających na tkankę tłuszczową. Lipidy są gorzej dotlenione, ulegają większemu upakowaniu, zbiciu i powiększają się. Większe lipidy to większy cellulit.
• Problemy z krążeniem — u kobiet z zaburzeniami krążenia pojawia się problem sprawnego usuwania ubocznych produktów przemiany materii. Toksyny otaczają lipidy. Więcej toksyn to większy ucisk na lipidy, większe ich zbicie i tym samym większy cellulit.
• Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta — to inne, pośrednie przyczyny cellulitu;
Jak zwalczyć cellulit?
Tu nie mam dobrych informacji, ponieważ wyeliminowanie cellulitu raz na zawsze jest praktycznie niemożliwe. Bardzo często nawet po najdroższych zabiegach i utrzymywaniu wszystkich innych zaleceń pomarańczowa skórka wraca jak bumerang. Niemniej jednak codzienna pielęgnacja w połączeniu z zabiegami może cellulit zmniejszyć i wydłużyć w czasie jego nawracanie.
Domowe sposoby na cellulit
W walce z cellulitem należy zacząć od podstaw, czyli zdrowej diety i aktywności fizycznej (ćwiczenia na cellulit) oraz domowej pielęgnacji ciała.
• W diecie należy ograniczyć do minimum produkty przetworzone, sól i cukier a także produkty bardzo tłuste, smażone na głębokim tłuszczu. Żywność przetworzona wzmaga produkcję toksyn. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, a wszystkie powyższe przyczyniają się do wzrostu tkanki tłuszczowej.
• Zadbajmy także o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pijmy dużo wody, która wspomoże usuwanie toksyn i zniweluje obrzęki.
• Stosując domową pielęgnację, wprowadźmy masaże, peeling oraz kosmetyki zawierające w składzie miedzy innymi ekstrakty z kofeiny, bluszczu, kasztanowca, wyciągi z alg i kwas askorbinowy.
Idąc dalej, można zdecydować się na zabiegi proponowane przez salony kosmetyczne. Czy działają? Przy zachowaniu regularności zabiegów z pewnością przynoszą mniej lub bardziej widoczne efekty, ale co dzieje się z naszą skórą po ich zaniechaniu?
Nie mnie oceniać — ja stawiam na zdrową dietę, aktywność fizyczną i codzienną domową pielęgnację ciała niedrogimi kosmetykami.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze