Pu-erh – właściwości, przygotowanie

Pu-erh to jeden z gatunków herbat czerwonych o wielu właściwościach zdrowotnych. Wspomaga odchudzanie, pomaga obniżyć cholesterol, jednak ma również skutki uboczne. Czy warto po nią sięgnąć?

1. Pu-erh – czym jest?
Herbata czerwona Pu-erh jest uprawiana w Chinach. W przeciwieństwie do herbaty czarnej jest poddawana procesowi fermentacji. Cechuje ją aromatyczny, gorzki smak i wyraźny, ziemno-korzenny aromat. Produkcja herbaty Pu-erh składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest rozłożenie wilgotnych liści na słońcu. Podczas ich więdnięcia są osuszane oraz obracane. Następnie suche liście rozkłada się w specjalnym fermentacyjnym pomieszczeniu, gdzie są przykrywane i przechowywane przez kilka dni. Podczas leżakowania muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę i podwyższoną wilgotność. Po zakończonej fermentacji herbatę przekłada się do form i przechowuje w celu polepszenia walorów smakowych. Im herbata jest starsza, tym lepszy aromat ją wyróżnia. Herbaty Pu-erh można podzielić na dwie grupy:

• Pu-erh Shu – wytwarzane z listków poddawanych tlenowej obróbce
• Pu-erh Sheng – wytwarzane z liści surowych.

2. Pu-erh – jak przygotować?
W celu wydobycia głębi smaku, Pu-erh należy parzyć około 3–7 minut w miękkiej wodzie. Naczynie, w którym chcemy przygotować herbatę przed użyciem powinniśmy wyparzyć wrzątkiem. Prasowane herbaty nadają się do kilkukrotnego zaparzania.

3. Pu-erh – właściwości
Pu-erh reguluje pracę jelit, poprawia metabolizm oraz wspomaga układ pokarmowy. Znana jest z właściwości odchudzających, które zawdzięcza enzymom i taninom. Czerwona herbata obniża cholesterol, poprawia pamięć, a nawet chroni przed chorobami nowotworowymi. W dolegliwościach związanych z przejedzeniem Pu-erh również radzi sobie doskonale pobudzając wydzielanie soków trawiennych. Dzięki składnikom polifenolowym może poradzić sobie z grypą, przeziębieniem lub stanami zapalnymi. Herbata Pu-erh leczy również kaca, wzmacnia ciało, poprawia pamięć
i uspokaja.

Niektóre z herbat Pu-erh zawierają znaczne dawki fluoru. Należy pić je z umiarem, gdyż w dużych ilościach mogą doprowadzić do fluorozy. Choroba ta objawia się bólami brzucha, wymiotami, problemami z zębami, a nawet obrzękiem płuc.

4. Pu-erh – cena
Cena Pu-erh zaczyna się od około 5 złotych. Za droższe odmiany będziemy musieli zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Pu-erh, mimo kilku skutków ubocznych, posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jeśli zależy nam na zgubieniu zbędnych kilogramów lub mamy problemy z trawieniem, możemy śmiało przetestować ten produkt.

Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk
506 225 670

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Dieta Montignaca - zasady, etapy, jadłospis Sauna sposobem na odchudzanie Cała prawda o diecie Dukana Ćwiczenia - element procesu odchudzania według Konrada Gacy Soki na odchudzanie Od czego zacząć odchudzanie? Pomysły na wykorzystanie chia w menu na utratę wagi, cz. 2 Przekąski, które spalają tłuszcz Jednodniowa głodówka – co nam daje? Kuchnia Pięciu Przemian - zalety Nowe rośliny wspomagające odchudzanie Prosty Fitness [Lekcja 10] Prawidłowe ustawienie ciała

Popularne w tym tygodniu:

Twaróg półtłusty bez laktozy Czarnocin – z krainy mlekiem płynącej