Herbata Pu-erh. Przygotowanie i właściwości czerwonej herbaty
JOANNA WASILUK • dawno temuPu-erh to jeden z gatunków herbat czerwonych o wielu właściwościach zdrowotnych. Wspomaga odchudzanie, pomaga obniżyć cholesterol, jednak ma również skutki uboczne. Czy warto po nią sięgnąć?
1. Pu-erh — czym jest?
Herbata czerwona Pu-erh jest uprawiana w Chinach. W przeciwieństwie do herbaty czarnej jest poddawana procesowi fermentacji. Cechuje ją aromatyczny, gorzki smak i wyraźny, ziemno-korzenny aromat.
Produkcja herbaty Pu-erh składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest rozłożenie wilgotnych liści na słońcu. Podczas ich więdnięcia są osuszane oraz obracane. Następnie suche liście rozkłada się w specjalnym fermentacyjnym pomieszczeniu, gdzie są przykrywane i przechowywane przez kilka dni. Podczas leżakowania muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę i podwyższoną wilgotność. Po zakończonej fermentacji herbatę przekłada się do form i przechowuje w celu polepszenia walorów smakowych. Im herbata jest starsza, tym lepszy aromat ją wyróżnia. Herbaty Pu-erh można podzielić na dwie grupy:
• Pu-erh Shu — wytwarzane z listków poddawanych tlenowej obróbce
• Pu-erh Sheng — wytwarzane z liści surowych
2. Pu-erh — jak przygotować?
W celu wydobycia głębi smaku, Pu-erh należy parzyć około 3–7 minut w miękkiej wodzie. Naczynie, w którym chcemy przygotować herbatę, przed użyciem powinniśmy wyparzyć wrzątkiem. Prasowane herbaty nadają się do kilkukrotnego zaparzania.
3. Pu-erh — właściwości
Pu-erh reguluje pracę jelit, poprawia metabolizm oraz wspomaga układ pokarmowy. Znana jest z właściwości odchudzających, które zawdzięcza enzymom i taninom. Czerwona herbata obniża cholesterol, poprawia pamięć, a nawet chroni przed chorobami nowotworowymi. W dolegliwościach związanych z przejedzeniem Pu-erh również radzi sobie doskonale, pobudzając wydzielanie soków trawiennych. Dzięki składnikom polifenolowym może poradzić sobie z grypą, przeziębieniem lub stanami zapalnymi. Herbata Pu-erh leczy również kaca, wzmacnia ciało, poprawia pamięć i uspokaja.
Niektóre z herbat Pu-erh zawierają znaczne dawki fluoru. Należy pić je z umiarem, gdyż w dużych ilościach mogą doprowadzić do fluorozy. Choroba ta objawia się bólami brzucha, wymiotami, problemami z zębami, a nawet obrzękiem płuc.
4. Pu-erh — cena
Cena Pu-erh zaczyna się od około 5 złotych. Za droższe odmiany będziemy musieli zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Pu-erh, mimo kilku skutków ubocznych, posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jeśli zależy nam na zgubieniu zbędnych kilogramów lub mamy problemy z trawieniem, możemy śmiało przetestować ten produkt.
Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk
506 225 670
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze