Ocet jabłkowy i jego właściwości
JOANNA WASILUK • dawno temu • 1 komentarzOcet jabłkowy znany był już w starożytności i do dziś często pojawia się w naszej kuchni. Dodawany jest do potraw i sprawdza się jako naturalny konserwant. Stosuje się go na wiele dolegliwości, wykorzystuje się przy odchudzaniu, a także do obniżania poziomu glukozy we krwi. Jakie właściwości octu jabłkowego zapewniają mu tak różnorodne działanie?
Ocet jabłkowy — co to jest?
Jak wskazuje sama nazwa, ocet jabłkowy produkowany jest z jabłek. Powstaje w procesie fermentacji, ma kolor bursztynowy, charakteryzuje się też kwaśnym smakiem i wyrazistym zapachem. Ocet jabłkowy to substancja bogata w składniki pozytywnie wpływające na organizm człowieka. W jego skład wchodzą enzymy, aminokwasy, pektyny i związki polifenolowe, takie jak kwas chlorogenowy czy kawowy. Ocet jabłkowy to także źródło:
• witamin z grupy B,
• beta-karotenu,
• biotyny,
• pektyny,
• kwasu foliowego,
• witaminy C,
• fosforu, sodu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza.
Ocet jabłkowy to produkt niskokaloryczny. Łyżka stołowa octu dostarcza ok. 3 kcal. Dobry ocet jabłkowy powinien zawierać tzw. matkę octu, czyli substancję złożoną z celulozy i bakterii kwasu octowego, która odpowiada za jego mętność. Można spotkać się z opinią, że tylko ocet z "matką" ma działanie prozdrowotne, jednak nie jest to potwierdzona teoria.
Ocet jabłkowy a zdrowie
Główny składnik octu jabłkowego - kwas octowy — ma potwierdzone działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Picie octu jabłkowego obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Obecny w occie kwas chlorogenowy hamuje ponadto utlenianie cholesterolu LDL, co zmniejsza ryzyko miażdżycy. Ocet jabłkowy zmniejsza stężenie glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Jest polecany w diecie osób ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą, insulinoopornością i z wszelkimi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Ocet jabłkowy a odchudzanie
Ocet jabłkowy może wspomóc odchudzanie i utratę zbędnych kilogramów, ponieważ, jak wspomniałam wyżej, reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza wydzielanie insuliny, a to sprzyja zmniejszaniu masy ciała. Wpływa też na zwiększenie uczucia sytości. Zastanawiacie się, jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie? Ocet jabłkowy rozcieńczony wodą stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych i pomaga w niestrawności. Woda z octem jabłkowym pita na czczo może zapobiegać zaparciom. Nie odpowiem na pytanie, jak pić ocet jabłkowy, żeby schudnąć, ponieważ NIE MOŻNA TRAKTOWAĆ OCTU JABŁKOWEGO JAKO CUDOWNEGO REMEDIUM NA NADWAGĘ. Ocet jabłkowy sprawdzi się jako element kuracji odchudzającej, która obejmuje odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.
Ocet jabłkowy — dawkowanie
Octu jabłkowego nie należy pić w dużych ilościach. Najlepiej 1–2 łyżki stołowe rozcieńczać w szklance wody i wypijać na czczo lub po posiłku 1–2 razy dziennie.
Ocet jabłkowy — przeciwwskazania
Czysty ocet jabłkowy ma kwaśny odczyn i może uszkadzać szkliwo zębów. W nadmiernej ilości może też podrażnić i poparzyć jamę ustną i przełyk. Ostrożnie do stosowania octu jabłkowego powinny podejść osoby przyjmujące leki obniżające poziom glukozy we krwi. Ocet w połączeniu z lekiem może spowodować hipoglikemię. Przeciwwskazaniem do sięgania po ocet jabłkowy jest ciąża (ocet może powodować zgagę), a także przewlekłe dolegliwości układu pokarmowego, ze szczególnym uwzględnieniem chorób żołądka (np. wrzody) i wątroby.
PAMIĘTAJ, jeżeli zaobserwujesz:
• bóle brzucha,
• uszkodzenia szkliwa (erozja zębów),
• problemy z gospodarką jonową,
• hipoglikemię (niebezpieczna dla cukrzyków),
• zgagę
PRZERWIJ PICIE OCTU JABŁKOWEGO!
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze