WŁAŚCIWOŚCI OLIWY Z OLIWEK
JOANNA WASILUK • dawno temuOliwa z oliwek cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nie bez powodu jest polecana przez dietetyków i lekarzy.
Na szczególną uwagę zasługuje oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia na zimno. Należy do niej polecana przeze mnie oliwa Premium Extra Virgin – Petrina. Jest w 100% naturalna. Produkowana jest z wczesnego zbioru oliwek pochodzących ze starannie wyselekcjonowanych gajów oliwnych w wiosce Petrina, położonej na wschodnich zboczach góry Taygetos na półwyspie Peloponez w Grecji. Oliwa extra virgin jest efektem naturalnej uprawy, bez dodatku szkodliwych pestycydów. Wykorzystane do jej produkcji oliwki uprawiane są przy użyciu organicznych nawozów chemicznych, aktywnych mikroorganizmów oraz zielonego nawozu. Podczas procesu wykorzystywane są także metody płodozmianu i tworzenia zrównoważonych ekosystemów o bogatej bioróżnorodności, tak aby zapewnić niezbędne pokrycie glebowe.
Oliwa z oliwek jest nie tylko smaczna, aromatyczna, ale i bardzo zdrowa. Wykazuje między innymi takie właściwości jak:
• zahamowanie rozwoju miażdżycy, ponieważ obniża ilość "złego" cholesterolu (LDL)
i podnosi poziom "dobrego" (HDL)
• obniżenie ciśnienia krwi
• zawarte w niej przeciwutleniacze (a zwłaszcza polifenole i witamina E) zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników
• jest bogatym źródłem witamin: A, E, D i K, działa więc przeciwzakrzepowo, pomaga w walce z nieżytem żołądka
• wzmacnianie odporności
• regulacja poziomu cukru we krwi
• pomaga przy kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz zaparciach
• wykazuje dobry wpływ na proces wzrostu kości u dzieci.
Oliwa z oliwek doskonale sprawdza się w kuchni. Jest podstawowym tłuszczem w diecie śródziemnomorskiej. Oliwa pierwszego tłoczenia na zimno jest znakomitym dodatkiem do sałatek, gotowanych i duszonych warzyw, dań z makaronem i ryżem.
Aby w pełni wykorzystać właściwości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno, lepiej jadać ją na surowo. Warto pamiętać, że oliwa zachowa swe walory zdrowotne, jeśli będzie przechowywana w chłodnym miejscu. W temperaturze poniżej 8°C zmętnieje i wytrąci się osad (co jednak nie zmniejsza jej wartości odżywczych ani smakowych). Oliwa
nie lubi światła (pod jego wpływem jełczeje, jak każdy tłuszcz), dlatego lepiej ją przechowywać w butelce z ciemnego szkła. Po otwarciu oliwę trzeba zużyć w ciągu 3 miesięcy.
Jako dietetyk polecam oliwę z oliwek swoim pacjentom i osobiście chętnie po nią sięgam. Ostatnim moim odkryciem jest oliwa Premium Extra Virgin – Petrina, która zawiera wysoką zawartość polifenoli. Spełnia ona założenia Komisji Europejskiej, mówiące o prozdrowotnych korzyściach wynikających ze spożywania min. 20 g oliwy dziennie. Tłoczona jest w czasie nie dłuższym niż 6 godzin od zbioru. Sposób wytwarzania oliwy łączy w sobie nowoczesność z tradycją. Zainteresowanych jej niezwykłymi właściwościami zapraszam na stronę producenta: http://petrina.pl/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze